Projektora izvēle
Projektori – tā izsenis ir bijusi SensusLab vizītkarte. Mēs esam viens no pieredzes bagātākajiem uzņēmumiem Latvijā, kas ar projektoru pārdošanu un uzstādīšanu nodarbojas jau no savas darbības pirmsākumiem 2009. gadā. Tieša sadarbība ar ražotājiem mums ir ļāvusi iegūt kompetenci un zināšanas šajā jomā, lai klientiem piedāvātu vajadzībām atbilstošu risinājumu. Šajā rakstā esam tuvāk dalījušies ar savu pieredzi un aspektiem, kam ir vērts pievērst uzmanību izvēloties projekcijas risinājumu.
Projektoru klāsts ir ļoti plašs, katram ražotājam ir ap 100 dažādu modeļu savā sortimentā (raksta tapšanas brīdī, piemēram, ražotāja Panasonic sortimentā ir 108 modeļi), kas ir tehniski atšķirīgi un dod iespēju piedāvāt katrai lietošanas situācijai atbilstošāko modeli. Lai izvēlētos piemērotāko projektoru, ir svarīgi dažādi faktori, kurus mēs, kā šīs jomas eksperti, ņemam vērā izzinot lietošanas situāciju un piedāvājot piemērotāko.
Te daži padomi, ko mēs noskaidrojam, lai izvēlētos piemērotāko modeli:
- Projektoru veids (kam domāts) – vai tas ir mājas kino, biroja vai lieljaudas projektors teātriem, muzejiem, kultūras namiem, mācību iestāžu aktu zālēm un citām iestādēm, kur nepieciešama liela izmēra attēla projekcija. Mājas kino uzsvars ir uz attēla kvalitāti, kontrastu, tiem ir zemāks darbības troksnis, bet tiem būs mazāks attēla spilgtums un tie ir piemēroti aptumšotām telpām, salīdzinot ar biroja un lieljaudas projektoriem, kuri ir piemēroti attēla projicēšanai apgaismotās telpās. Protams arī mājas lietotāji var izvēlēties biroja sērijas projektoru lietošanai mājās, tad tie tiek dēvēti par mājas izklaides projektoriem, kuri ir pietiekami spilgti, lai skatītos filmas, sporta pārraides, datorspēles un citu saturu apkārtējās gaismas apstākļos.
- Telpas izmēri, izkārtojums un skatītāju izvietojums – zinot šo informāciju, var aprēķināt piemērotāko ekrāna (attēla) izmēru un novietojumu. Jo lielāka telpa, jo lielākam jābūt attēlam, lai tas būtu redzams visiem klātesošajiem. Vēl ir svarīgi ņemt vērā materiālu (video, foto, prezentācijas, Excel darblapas, u.c.), kas tiks projicēts, bet vidēji attēla izmēra augstums tiek aprēķināts, tālākā skatītāja attālumu dalot ar pieci. Piemēram, no 15 m attāluma, attēla augstumam būtu jābūt 15/5 = 3 metri. Tas savukārt nozīmē, ka attēla platums būs 4,8 metri (16:10 attēla proporcijā). Platām telpām, iespējams, labākais risinājums būs likt divus projektorus blakus vienu otram. Tāpat garām telpām ir iespējams tālāk esošajiem dalībniekiem redzamību uzlabot uzstādot saturu dublējošo displeju.
- Apkārtējā apgaismojuma apstākļi un projektora gaismas jauda – lai noteiktu nepieciešamo projektora gaismas jaudu, ir nepieciešams zināt apkārējās gaismas apstākļus – vai projektors tiks lietots aptumšotā telpā vai ar apkārtējo gaismu. Praksē visbiežāk tie tiek lietoti telpā ar apkārtējo gaismu, tādēļ, lai noteiktu atbilstošu gaismas spilgtumu projektoram, tiek veikti aprēķini, ņemot vērā telpā esošo gaismas daudzumu, ko mēra luksos. Lai attēls būtu skaidri saskatāms, atstarotajai gaismai no ekrāna virsmas būtu jābūt 2-3 reizes lielākai kā apkārtējam telpas apgaismojumam. Piemēram, konferenču telpā ar apkārtējās gaismas līmeni 200 luksi, projektora gaismas spilgtumam, projicējot uz piemērā minēto 4,8 m plato ekrānu, būtu jābūt ~ 8000 lumeni. Vēl ir jāņem vērā tāds faktors kā projektora gaismas avots, tā var būt projektora spuldze ar darba mūžu daži tūkstoši stundu (ir modeļi pat ar 10 000 stundu darba mūžu) un lāzera gaismas avots ar darba mūžu līdz 20 000 stundām, bet projektora spilgtums laika gaitā samazinās un darba mūža beigās tas ir 50% no sākotnējā spilgtuma, tādēļ labāk ir sākotnēji izvēlēties mazliet spilgtāku projektoru, lai ir rezerve, kā arī projektoriem ir eko funkcija, kas samazina gaismas spilgtumu 20-30% robežās, tādā veidā paildzinot tā kalpošanas laiku un dod būtisku ieguvumu – tiek samazināts darbības troksnis (dzesēšanas ventilatoru skaļuma līmenis, ko mēra dB decibelos).
Taču vērā ņemami ir vēl arī citi faktori, kā, piemēram, projektora uzstādīšanas iespējas un novietojums, izšķirtspēja, tehnoloģija, kabeļu pieslēgums, ekrāns. Lai izvēlētos pareizu projektora novietojumu, ir jāņem vērā projektora objektīva tehniskie parametri un attēla izmērs. Katram objektīvam ir tehniskais raksturlielums – projekcijas attiecība (throw ratio), kas parāda attāluma un attēla platuma attiecību, piemēram, 1.61–2.76:1 nozīmē, ka vienu metru platu attēlu var iegūt no 1,61 līdz 2,76 m liela attāluma. Mūsu piemērā ar attēla platumu 4,8 metri, projektors ar šādu objektīvu būtu jānovieto 7,72 līdz 13,24 metru attālumā. Profesionālās sērijas instalāciju projektoriem ir maināmi objektīvi, kas ir piemeklējami konkrētajai situācijai, ir pieejami platleņķa objektīvi ar projekcijas attiecību 0,28:1 un teleobjektīvi ar attiecību 14,9:1, tādēļ ir iespējams uzstādīt projektoru, ņemot vērā telpas specifiku. Stacionāras instalācijas gadījumā iesakām projektoru uzstādīt fiksēti pie griestiem, tas nodrošinās, ka tas vienmēr būs vietā, attēls būs ieregulēts un veidosies mazākas ēnas, kā situācijā, ja tas tiek uzstādīts uz grīdas. Projektora uzstādīšanas vietā ir jāparedz kabeļu pieslēgums – gan elektrībai, gan signālam, tas visbiežāk ir HDMI kabelis, bet ir iespējams pārraidīt attēlu, skaņu un vadības signālu arī pa vītā pāra kabeli, kas ir noderīgi liekākiem attālumiem.
Projektoru veiktspēju raksturo arī attēla izšķirtspēja un projekcijas tehnoloģija. Mūsdienās būtu ieteicams izvēlēties FullHD (1920×1080 attēla punkti), WUXGA (1920×1200 attēla punkti) vai 4K (3840 x 2400 attēla punkti) izšķirtspējas projektorus, kas nodrošinās kvalitatīvu un detalizētu attēlu. Vispopulārākās attēla veidošanas tehnoloģijas ir LCD, DLP un 3xDLP, katrai no tām ir savas priekšrocības, piemērotāko tehnoloģiju var izvēlēties zinot projektora noslodzi, nepieciešamo gaismas spilgtumu, izšķirtspēju un pieejamo budžetu.
Būsim priecīgi ieteikt jūsu vajadzībām visatbilstošāko projektora modeli, sazinieties ar mums un mēs ieteiksim piemērotāko projektoru un arī projekcijas ekrānu, kā arī piedāvāsim atbilstošu stiprinājumu, kabeļus un veiksim uzstādīšanas darbus.