Risinājumi tiešraidēm, videokonferencēm, tālmācībām
un tiešsaistes pasākumiem

Mūsdienās izplatītā attālinātā saziņa izvirza arvien jaunas prasības klātbūtnes sajūtas radīšanai. Ar pārliecību varam teikt, ka SensusLab tehnoloģiskie risinājumi spēj tikt šiem izaicinājumiem līdzi. Mūsu speciālistu pieredze ir bijusi īpaši noderīga jomās, kur nepieciešams nodrošināt augstas kvalitātes tiešraides un diskusijas tiešsaistē, kā, piemēram, saskaņā ar likumu prasītos pašvaldību domes un komiteju sēžu video un audio ierakstus un tiešraides.

Šeit tuvāk aprakstīsim konkrēta risinājuma realizācijas detaļas, tā sniedzot plašāku ieskatu tehnoloģisko iespēju daudzveidībā, ko SensusLab klientiem piedāvā. Tiešraižu, videokonferenču, tālmācību un tiešsaistes pasākumu risinājumus ar augstas kvalitātes attēla un skaņas ieraksta un tiešraides funkcionalitāti esam veidojuši īpaši bieži pašvaldībām. To vidū bijušas pašvaldību administrāciju sēžu zāles Jelgavā, Jūrmalā, Olainē, Mārupē, Preiļos, Jēkabpilī, kā arī esam aprīkojuši Siguldas Valsts ģimnāzijas auditoriju.

Ieviestie risinājumi un aprīkojums ir lietotājam izteikti draudzīgi. Galvenās to priekšrocības ir iekārtu automātiska darbība bez manuālas kontroles nepieciešamības. Padziļināta iekārtu iestatījumu konfigurēšana un programmēšana ir nepieciešama tikai pirmajā reizē pēc iekārtu uzstādīšanas un to nodrošina mūsu speciālisti. Nav nepieciešama papildus programmatūras un licenču iegāde, visu nodrošina aparatūras iebūvētā funkcionalitāte.

Risinājuma pamatā ir konferenču un mikrofonu sistēma, un ieraksta un tiešraides sistēma, kuras nodrošina galvenās funkcijas kvalitatīvam video un audio ierakstam un tiešraidēm. Ņemot vērā pieredzi ar Covid-19 pandēmijas rezultātā ieviestajiem ierobežojumiem, ir paredzēta iespēja sēdes dalībniekiem pieslēgties sēdēm attālināti videokonferences režīmā un pilnvērtīgi tajās piedalīties, nodrošinot arī attālināti pieslēgto dalībnieku video un audio ierakstu un tiešraidi.

Video nodrošina PTZ kameras ar 12x optisko tālummaiņu, FullHD izšķirtspēju 1920x1080p un 60 kadri/sekundē kadru atjaunošanas ātrumu. Atkarībā no nepieciešamības, iespējams izmantot PTZ video kameras arī ar lielāku optisko tālummaiņu, vai fiksētas platleņķa kameras kopskatam. Kameras tiek novietotas optimālās telpas kopskata pozīcijās un nodrošina klātesošo sēžu dalībnieku automātisku kadrēšanu aktivizējot attiecīgo diskusiju sistēmas mikrofonu. Kvalitatīvā kameru optika ar auto fokusu un iebūvētās attēla uzlabošanas funkcijas nodrošina izteikti dzidru attēlu un video kvalitāti.

Automātisko kadrēšanas funkcionalitāti nodrošina kameru un diskusiju sistēmas vadības iekārta. Viena šāda vadības iekārta spēj nodrošināt līdz 4 PTZ kameru vadību un līdz 99 diskusiju sistēmas mikrofonu kontroli. Iekārta nodrošina arī automātisku ekrāna izkārtojumu pārslēgšanu atkarībā no aktīvo video kanālu skaita un nepieciešamības. Iekārta nodrošina noklusējuma un lietotāja definētus video signāla izkārtojumus ekrānā, kā piemēram: pilna ekrāna režīms, attēls attēlā, attēls blakus attēlam, vairāku kanālu sadalīts ekrāns. Iespējams automātiski pievienot iekadrētā sēdes dalībniekā vārdu un uzvārdu logotipa veidā attēla skatā.

Sēžu ierakstu un tiešraidi nodrošina ieraksta un tiešraides sistēma. Ieraksta un tiešraides sistēma atkarībā no iekārtas modeļa nodrošina vienlaicīgu līdz 4 video kanālu ierakstu un tiešraidi vienlaicīgi 2 interneta vietnēs, kā piemēram YouTube, Facebook, Twitch, vai citās ar maksimālo izšķirtspēju FullHD 1080p@60 kvalitātē. Iekārtai ir iebūvēts datu nesējs, kas nodrošina vairāk nekā 130 stundu ierakstu FullHD 1080p@60 kvalitātē. Iekārta vienlaicīgi nodrošina ierakstu arī ārējā USB datu nesējā. Ieraksta un tiešraides sistēma nodrošina noklusējuma un lietotāja definētus video signāla izkārtojumus ekrānā, kā piemēram: pilna ekrāna režīms, attēls attēlā, attēls blakus attēlam, vairāku kanālu sadalīts ekrāns. Iespējams izvēlēties noklusējuma vai pievienot lietotāja pievienotus fonu attēlus un logotipus ekrāna izkārtojumiem. Galvenās ieraksta un tiešraides sistēmas funkcijas iespējams vadīt pieslēdzot iekārtai kontroles monitoru un datora peli un piekļūstot aparatūras lietotāja interfeisam kontroles monitorā. Lietotājam manuāli ir nepieciešams tikai startēt un apturēt ierakstu un tiešraidi, nospiežot atbilstošo pogu uz iekārtas vai iekārtas lietotāja interfeisā. Kontroles monitors vienlaicīgi nodrošina arī informatīvu attēlu par ierakstā un tiešraidē tajā brīdī redzamo saturu. Ieraksta un tiešraides sistēmu ir iespējams kontrolēt arī attālināti, atrodoties vienā tīklā un izmantojot iekārtas tīmekļa lietotāja interfeisu.

Divu zonu audio pastiprinātājs nodrošina iespēju sēžu zāli sadalīt divās zonās un pēc nepieciešamības apskaņot vienlaicīgi abas zonas vai tikai vienu zonu. Audio pastiprinātājs un skaļruņi nodrošina sēžu zāles apskaņošanu pastiprinot gan klātienē gan attālināti videokonferences režīmā pieslēgto sēdes dalībnieku runu, nodrošinot skaidru balss uztveri visiem klātesošajiem.

Apskaņošanai atkarībā no telpas izkārtojuma ir iespējams izmantot griestos iebūvējamus skaļruņus, pie sienas stiprināmus skaļruņus vai uz grīdas novietojamus skaļruņus.

Digitālais skaņas procesors nodrošina dzidru skanējumu gan klātienē gan attālināti videokonferences režīmā pieslēgto sēdes dalībnieku runai, nodrošinot skaidru balss uztveri visiem klātesošajiem un attālināti pieslēgtajiem sēdes dalībniekiem un automātiski novērš akustiskās atbalss veidošanos.

Konferenču un diskusiju mikrofonu sistēma nodrošina klātesošo un attālināti pieslēgto dalībnieku kristāldzidru balss uztveri un pastiprināšanu, un pārraidi ierakstā un tiešraidē. Atkarībā no konferenču un diskusiju sistēmas modeļa tā spēj nodrošināt sēdes audio ierakstu ārējā USB datu nesējā. Diskusiju sistēmas mikrofonu pultis ir aprīkotas ar skaļruņiem, kuri atskaņo un pastiprina citu sēdes dalībnieku runu, nodrošinot skaidru runātāja balss uztveri visiem sēdes dalībniekiem.

Sēžu zāles parasti ir aprīkotas ar projekcijas ekrānu vai displeju un nereti tas atrodas sēdes dalībniekiem sānā vai aiz muguras, kas rada fiziskas neērtības un apgrūtina ekrānā redzamā satura uztveri. Kā risinājums ir dublējošie displeji, kas dublē ekrānā redzamo informāciju un tiek uzstādīti tieši pretī sēdes dalībniekiem, kuri sēž ar sānu vai muguru pret galveno sēžu zālēs ekrānu vai displeju.

Kopējā risinājumā ir integrēta arī digitālā bezvadu mikrofonu sistēma ar diviem bezvadu mikrofoniem, kas nodrošina iespēju klātesošajiem sēdes skatītajiem un viesiem uzdot jautājumus vai izteikties, ja viņiem tiek dots vārds.

Kā rezerves variantu ir iespējams pieslēgt arī manuālu PTZ video kameru vadības iekārtu, kas nodrošina iespēju pilnībā manuāli kontrolēt PTZ kameras arī attālināti atrodoties vienā tīklā.

Esam padomājuši arī par iekārtu novietošanas nepieciešamību. Ņemot vērā, ka tās ir profesionālas iekārtas, tās atbilst ievietošanai HU statnēs. Mūsu piedāvātie iekārtu skapji ar koka vai pelēko apdari piedāvā vairākas izmantošanas iespējas. Tie ir aprīkoti ar izvelkamu augšējo plauktu, diviem plauktiem ar regulējamu augstumu, kabeļu lūkām augšā un aizmugurē, durvju slēdzeni, durvju kabatu dažādiem aksesuāriem, 4 riteņiem 80 mm (divi ar bremzēm), kabeļa spoli aizmugurē, ventilācijas atverēm aizmugurē, kas aizsargātas ar resti un pret bojājumiem noturīgu malu apdari augšpusē un apakšā. Durvis, kuras iespējams atvērt par 270°, tas nodrošina ērtu piekļuvi ierīcēm. Iekļautās 19˝ statnes vadotnes ar 18 U piedāvā papildu iespējas.

Risinājums var būt gan kā stacionāra, gan kā pārvietojama sistēma un tās funkcionalitāti ir iespējams pielāgot atbilstoši vajadzībām. Atbilstoši mērķim un finanšu iespējām risinājumu var ieviest pakāpeniski un laika gaitā papildināt funkcionālās iespējas pēc nepieciešamības.